Z nami zawsze będziesz w formie!

Z nami zawsze będziesz w formie!

Z nami zawsze będziesz w formie!

Co zawiera napój energetyczny?Co zawiera napój energetyczny?
Napoje energetyczne to łatwo dostępne i szybkie źródło pobudzenia, którego niekiedy może nam brakować. Jednak czy zastanawialiście się, jaki wpływ na nasze ciało mają ich składniki (poza kofeiną)? Jeżeli tak, to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu. Sprawdzimy, z czym mamy do czynienia!1. Glukuronolakton
Glukuronolakton to organiczny związek chemiczny należący do grupy laktonów. Cząsteczka ta jest bardzo częstym składnikiem napojów energetycznych. Produkty te zawierają zwykle od 10 do 60 mg tej substancji. Zbyt mała liczba badań uniemożliwia potwierdzenie bezpieczeństwa z suplementacji tego preparatu przez człowieka. Mimo tego, jest postrzegany jako substancja ochronna dla zdrowia.

Glukuronolakton powstaje na skutek metabolizmu glukozy w wątrobie
i stanowi prekursor do syntezy innych substancji, jak ryboza czy tauryna. Efektem tego jest produkcja glikogenu i usprawnienie procesów energetycznych w naszym organizmie.

Glukuronolakton wpływa korzystnie na koncentrację, naczynia krwionośne, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz wykazuje działanie detoksykacyjne. Warto również wspomnieć, że glukuronolakton usprawnia proces syntezy kolagenu i ma charakter antyproliferacyjny.

http://www.mamforme.pl/new/glu.png


2.Tauryna
Tauryna należy do biogennych aminokwasów, który powstaje z wyżej opisywanego glukuronolaktonu oraz degradacji cysteiny. Ludzki organizm w niewielkim stopniu samodzielnie produkuje ten związek w jelitach, mózgu czy wątrobie. Jednak w sposób naturalny występuje w grochu, mięsie, ostrygach, rybach i soczewicy. Preparat ten zyskał popularność jako środek zmniejszający skurcze powstałe na skutek suplementacji efedryną.

http://www.mamforme.pl/new/tauryna.png

Tauryna odpowiada przede wszystkim za sprzężenie kwasów żółciowych przed uwolnieniem ich z wątroby. Prowadzi to do zwiększenia ich rozpuszczalności i ułatwia ich trawienie w układzie pokarmowym. Preparat ten pomaga też w transporcie kreatyny do mięśni oraz przyśpiesza regenerację powysiłkową. Wpływa na rozwój tkanki mięśniowej oraz poprawia sprawność psycho-ruchową.


Suplementacja tego produktu jest zalecana w przypadkach:
- bezsenności;
- niewydolności serca;
- odchudzania;
- obniżenia wydajności organizmu w czasie wysiłku;
- zaburzeń psychicznych i wzrokowych.


3. Suplementacja i informacje dodatkowe
Normatywna i najbardziej powszechna dawka glukuronolaktonu w ciągu dnia wynosi 800 mg na kilogram masy ciała. Takowa porcja najczęściej występuje w napojach energetycznych. Napoje z tą substancją nie są wskazane dla diabetyków, dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia oraz kobiet w ciąży. Skutki uboczne występują najczęściej po spożyciu większej dawki preparatu niż jest to zalecane. Przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, serca, a nawet śmierci.

Suplementacja tauryną zakłada, że dawka w granicach od 5 do 2000 mg przynosi pożądane efekty. Z kolei dobowa porcja w wysokości 3 g nie prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Zalicza się do nich zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka.Autor: Maciej Jędrejko

Komentarze

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten obiekt.